Pytanie:
Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi obowiązki w innym zakładzie pracy, na stanowisku, które nie funkcjonuje jeszcze w jego strukturze organizacyjnej w celu sprawdzenia kompetencji pracownika? Czy za zgodą pracownika można powierzyć obowiązki na okres dłuższy niż 3 m-ce w danym roku kalendarzowym?
Odpowiedź:
W przypadku wyrażenia przez pracownika zgody na objęcie stanowisk w innym zakładzie pracodawcy możliwe jest takie powierzenie mimo fizycznego braku stanowiska w strukturze organizacyjnej tamtego zakładu. Przepisy prawa pracy nie zabraniają powierzania pracy bez uprzedniego wyodrębnienia konkretnego stanowiska. Ważne jest w tym przypadku określenie zakresu zadań pracownika oraz ustalenie innych warunków pracy.
Odnosząc się natomiast do drugiego pytania należy wskazać, iż z art. 42 § 4 KP wynika wprost, że powierzenie innej pracy nie może przekraczać 3 miesięcy w roku kalendarzowym. W świetle orzecznictwa powierzenie pracownikowi innej pracy na okres dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym wymaga albo akceptacji pracownika, albo formalnego uregulowania statusu pracownika w odniesieniu do treści umowy o pracę – przez określenie w aneksie do umowy o pracę nowego zakresu zadań, obowiązków i odpowiedzialności (także wysokości wynagrodzenia), albo nawet wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w trybie art. 42 § 1–3 KP. Wypowiedzenie zmieniające nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, pracy innej niż określona w umowie o pracę, ale tylko na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Jeżeli po upływie tego okresu pracownik nadal wykonuje obowiązki pracownika delegowanego i stan ten akceptuje, to można przyjąć, że doszło w sposób dorozumiany do zawarcia porozumienia zmieniającego warunki pracy. Warto jednak zadbać dla celów dowodowych o pisemne potwierdzenie faktu obopólnej zgody co do przedłużenia okresu pracy w celu uniknięcia późniejszych nieporozumień.