Pytanie:
Moje pytanie dotyczy wniosku o rozliczanie wspólnie z małżonkiem. W przypadku punktu drugiego załączonego formularza, jeden pracownik ma dziecko, które w 2017 roku podjęło pracę. Czy dochód dziecka należy uwzględnić w przypadku umowy o pracę/zlecenia?
Odpowiedź:
Rozliczenie rodzica samotnie wychowującego dziecko (zakładam, że z takim przypadkiem mamy tu do czynienia) następuje wg następujących zasad:
Od dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu ustawy o PIT, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:
1) małoletnie,
2) bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
3) do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o PIT, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek określonej w art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy o PIT oraz stawki podatku, określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, z wyjątkiem renty rodzinnej
– podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie (Art. 6 ust. 4 ustawy o PIT).
Zwracam uwagę na marginesie, że Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci (art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków. Dochody z pracy rozumie się tutaj szeroko – samodzielnie rozliczane są dochody osiągane przez dziecko nie tylko z tytułu umowy o pracę, ale również płatnych praktyk, umowy zlecenie i innych, w których dziecko wykonuje czynności za wynagrodzeniem. Zatem w przypadku osiągania przez dziecko małoletnie dochodów z wykonywanej pracy jest ono zobowiązane do samodzielnego rozliczenia tych dochodów (rodzic może to zrobić w imieniu dziecka).