Pytanie:
Pracownica karmiąca dziecko piersią została tymczasowo oddelegowana do innej pracy. Czy pracownica ta powinna zachować prawo do premii, tak aby nie straciła finansowo na zmianie stanowiska? Jak powinien brzmieć przykładowy zapis informacji przekazywanej pracownicy w tym zakresie?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 179 Kodeksu pracy:
„§ 1. Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracy wymienionej w przepisach wydanych na podstawie art. 176 § 2, wzbronionej takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
§ 2. Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pozostałych pracach wymienionych w przepisach wydanych na podstawie art. 176 § 2 jest obowiązany dostosować warunki pracy do wymagań określonych w tych przepisach lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
§ 3. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio do pracodawcy w przypadku, gdy przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią wynikają z orzeczenia lekarskiego.
§ 4. W razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.
§ 5. Pracownica w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
§ 6. Po ustaniu przyczyn uzasadniających przeniesienie pracownicy do innej pracy, skrócenie jej czasu pracy lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca jest obowiązany zatrudnić pracownicę przy pracy i w wymiarze czasu pracy określonych w umowie o pracę.
§ 7. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb wydawania zaświadczeń lekarskich stwierdzających przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią, uwzględniając zagrożenia dla jej zdrowia lub bezpieczeństwa występujące w środowisku pracy.”
Wobec powyższego jeżeli w wyniku przeniesienia do innej pracy, wynagrodzenie pracownicy ulega obniżeniu przysługuje jej dodatek wyrównawczy. Jeśli zatem otrzymywane obecnie przez pracownicę wynagrodzenie jest niższe od tego, które otrzymywałaby na poprzednio zajmowanym stanowisku, wówczas należy wypłacić jej powstałą różnicę w postaci dodatku wyrównawczego.
Zmiana stanowiska podyktowana zaistnieniem przesłanek określonych w art. 179 Kodeksu pracy nie wymaga trwałej, formalnej zmiany umowy o pracę – dokonuje się ona na mocy polecenia służbowego pracodawcy. Niemniej jednak mile widziane byłoby pisemne poinformowanie o zaistniałej zmianie i jej przyczynach.
Przykładowy zapis informacji:
„ W związku z zaistnieniem okoliczności określonych w art. 179 Kodeksu pracy oraz przeniesieniem Pani na stanowisko……….. począwszy od dnia……….. do czasu powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko przysługuje Pani prawo do dodatku wyrównawczego w kwocie ……… z tytułu pobierania obniżonego wynagrodzenia.”