Pytanie:
Z pracownicą została zawarta umowa o pracę na czas określony (33 miesiące), który kończy się 20 lutego 2019 r. Pracownica jest w ciąży, a termin porodu przypada na 15 stycznia 2019 r. W tym miejscu powstaje pytanie czy umowa z pracownicą ulega przedłużeniu do dnia porodu czy może przekształci się w umowę na czas nieokreślony?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy:
„ § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
§ 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika – ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.”
Wobec powyższego umowa zawarta z pracownicą na czas określony ulega z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu. Pracodawca nie ma potrzeby dokonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności prawnych w związku z przedłużeniem się terminowej umowy o pracę do dnia porodu. Jedynie dla celów porządkowych może on zawiadomić pracownicę (ustnie lub pisemnie) o przedłużeniu się umowy. Zawiadomienie takie będzie miało jedynie charakter informacyjny.
Jeżeli zatem pracodawca nie przewidujecie dalszej współpracy z tą pracownicą nie ma w żadnym wypadku konieczności zawierania z nią umowy o pracę na czas nieokreślony. Po przedłużonym okresie trwania umowy o pracę (do dnia porodu) łącząca pracodawcę z pracownicą umowa ulegnie rozwiązaniu.