Pytanie:
Kto jest odpowiedzialny za posiadanie odpowiednich uprawnień operatorów wózków widłowych w przypadku świadczenia pracy przez osoby skierowane na podstawie umowy zawartej z firmą zewnętrzną?
Odpowiedź:
Mając na względzie przepisy Rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym z dnia 15 grudnia 2017 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 47 z późn. zm.), należy zaznaczyć, iż osoba dopuszczona do wykonywania pracy przy obsłudze wózka widłowego musi posiadać odpowiednie uprawnienia określone w tym rozporządzeniu. Przepisy cytowanego wyżej rozporządzenia w sposób szeroki wskazują również kto jest odpowiedzialny za organizację pracy osób wykorzystujących w pracy wózki widłowe.
Przez organizatora pracy rozumie się pracodawcę lub przedsiębiorcę niebędącego pracodawcą organizującego pracę wykonywaną przez osobę fizyczną na innej podstawie niż stosunek pracy albo prowadzącą na własny rachunek działalność gospodarczą powierzającego obsługę wózka operatorowi.
W przypadku powierzania wykonywania pracy na podstawie umowy z firmą zewnętrzną to zawarta między stronami umowa powinna określać zakres wzajemnych zobowiązań stron, w tym co do zapewnienia odpowiednio wykwalifikowanych osób świadczących pracę. Zatem w pierwszej kolejności należy przeanalizować zapisy umowy. W przypadku, gdyby okazało się, że umowa nie zawiera postanowień dotyczących kwalifikacji osób świadczących pracę, należy zwrócić się bezpośrednio do osób wykonujących pracę na rzecz usługobiorcy o przedłożenie odpowiednich zaświadczeń. Z kolei gdyby uzyskanie w/w dokumentów stało się niemożliwe należy zobowiązać te osoby do ukończenia odpowiednich kursów.