Zgodnie z art. 125 Ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1541 z późn. zm.), (dalej „Ustawa”), pracownik powołany do zasadniczej służby wojskowej, okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.
Przepis ten nie odnosi się wprost do służby przygotowawczej, ale ma zastosowanie również w tym przypadku na podstawie odesłania z art. 133 Ustawy. Potwierdza to także stanowisko departamentu prawnego głównego inspektora pracy w sprawie odprawy dla pracownika powołanego do służby przygotowawczej (GPP-459-4560-11-1/11/PE/RP).
W powołanym stanowisku wskazano:
„Mając na uwadze treść art. 133 ustawy, który gwarantuje żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą oraz członkom ich rodzin szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i członków ich rodzin na zasadach określonych w art. 118-132, nie można odmówić pracownikowi powołanemu po raz pierwszy do służby przygotowawczej prawa do odprawy. Oznacza to, że przepis art. 125 ww. ustawy ma zastosowanie w takim samym zakresie do pracownika powołanego do służby przygotowawczej na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby jak i do pracownika, który ochotniczo zgłosił się do odbycia zasadniczej służby wojskowej zgodnie z art. 83 ust.1 lub 2 ustawy.”
Wobec powyższego pracownik powołany do przygotowawczej służby wojskowej zachowuje prawo do dwutygodniowej odprawy, jeżeli wcześniej takiej odprawy nie otrzymał.
Kancelaria nasza nie zajmuje się prowadzeniem spraw kadrowo-płacowych, w sprawie ewentualnych usług z tego zakresu (usług kadrowo-płacowych) odsyłamy do PRWT Księgowość i obsługa Biznesu sp. z o.o., www.prwt.pl