Czterobrygadówka to system polegający na tym, że pracownicy są podzieleni na 4 brygady,
z których 3 pracują po 8 godzin dziennie, a jedna w tym dniu odpoczywa. Rozwiązanie to można zastosować w podstawowym systemie czasu pracy, w zakładzie pracy w którym występuje już praca zmianowa (rozszerzyć ilość zmian funkcjonujących w zakładzie pracy) lub wprowadzić dopiero takie rozwiązanie. Wówczas pomiędzy zespołami następują cykliczne zmiany, z tym że przerwa między kolejnymi okresami pracy danego zespołu nie może być krótsza niż 16 godzin. W czterobrygadowej organizacji pracy górna granica wymiaru czasu pracy ustalona została na 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż cztery miesiące.
Możliwe jest także wprowadzenie wykonywania w zakładzie pracy w ruchu ciągłym (oczywiście przy określeniu, że praca taka jest możliwa w przypadkach określonych w art. 138 k. p.). Wówczas możliwe jest wydłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym kresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. Za każdą jednak godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy, pracownikowi przysługuje 100 % dodatku. Należy jednak pamiętać, że podstawową przesłanką dopuszczalności zastosowania systemu ruchu ciągłego jest niemożliwość wstrzymania produkcji. Brak możliwości przerwania produkcji musi wynikać z technologii. Natomiast czynniki organizacyjne, jak np. lepsza efektywność wykorzystania środków produkcji przy zachowaniu jej ciągłości, nie uzasadniają zastosowania tego systemu. Jeżeli więc można przerwać proces produkcyjny bez uszczerbku dla przedmiotu tejże produkcji lub bez uszczerbku dla środków produkcji i nie zachodzi konieczność stałego wykonywania pracy z punktu widzenia zabezpieczenia prawidłowego procesu produkcyjnego oraz prawidłowej działalności urządzeń produkcyjnych, to art. 138 KP nie będzie miał zastosowania.
Każde z powyższych rozwiązań wymaga natomiast odpowiedniego działania ze strony pracodawcy. W przypadku firm, w których funkcjonują związki zawodowe konieczne jest dokonania z nimi uzgodnienia i wprowadzenia stosownych zmian do regulaminu pracy (tu okres wyczekiwania 2 tygodni od dnia podania do wiadomości pracowników). Następnie już sama zmiany systemu organizacji pracy pracownika odbywa się na mocy decyzji pracodawcy. Jeśli w regulaminie mamy ogólną możliwość stosowania sytemu pracy podzielonego na 4 zmiany lub pracy w ruchu ciągłym to po dokonaniu uzgodnień ze ZZ pracodawca może wskazać w zarządzeniu, że pracownicy pracujący przy danym projekcie (wymagającym stałej obsługi danego urządzenia lub urządzeń) będą w danym okresie wykonywać pracę właśnie w tym systemie. Oczywiście konieczne będzie sporządzenie harmonogramów czasu pracy dla grup pracowników i przekazanie ich pracownikom z odpowiednim wyprzedzeniem (przynajmniej 1 tydzień przed planowanym rozpoczęciem pracy).
Na koniec warto podkreślić, że czterobrygadówka nie jest tożsama z pracą na 4 zmiany (to rozwiązanie zakładałoby, że w danym dniu wszyscy pracownicy pracują po 6 godzin, a jedynie są podzieleni na 4 kolejno następujące po sobie zmiany).
Jeśli potrzebujesz pomocy w podobnej lub innej sprawie, zapraszamy do naszej Kancelarii Prawnej Rakoczy Wroński Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p., która oprócz usług z zakresu prawa gospodarczego specjalizuje się także w prawie pracy.
Jeśli zaś interesowałyby Cię usługi księgowe lub kadrowo-płacowe, zapraszamy do współpracującego z naszą Kancelarią Biura Rachunkowego PRWT Księgowość i Obsługa Biznesu sp. z o.o.