Pytanie:
Czy pracodawca może zorganizować zbiórkę pieniędzy na pomoc rodzinie jednego z pracowników poprzez sprzedaż tzw. „cegiełek”, czyli symbolicznych drobiazgów?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 2 pkt.2 ppkt.b ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz.1223 ze zm.) zbiórką publiczną nie jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w ramach zbiórek koleżeńskich odbywających się w innym zakładzie pracy. Zatem organizowana przez pracodawcę zbiórka nie będzie podlegała przepisom tejże ustawy, a co za tym idzie zgłoszeniu.
Pozostają jednak do rozstrzygnięcia kwestie podatkowe.
W opisanej sytuacji dopuszczalna jest interpretacja, zgodnie z którą pracodawca stwarzając warunki do przeprowadzenia zbiórki pieniędzy na określony cel (w tym przypadku pomoc rodzinie pracownika) uznawany jest jedynie za pośrednika. Natomiast kwoty zebrane od poszczególnych osób kupujących cegiełki stanowią osobne darowizny na rzecz obdarowywanej rodziny. Pod względem podatkowym dochodzi do wielu, pojedynczych darowizn między kupującymi cegiełki a obdarowaną rodziną (jej przedstawicielem). Jeżeli natomiast poszczególne kwoty ze zbiórki nie przekroczą kwoty wolnej od podatku (4.902 zł), obdarowany nie ma obowiązku rozliczania się u Urzędem Skarbowym.
Takie też stanowisko zostało zaprezentowane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji 2461-IBPB-2-1.4 515.12.2017.2.JKu, w której wskazano, iż jeśli pojedyncze darowizny wpłacane w internetowej zbiórce nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, obdarowany nie musi rozliczać się z Urzędem Skarbowym.
Istnieje jednak obowiązek zgłoszenia takiej darowizny. Wobec tego sugerowanym rozwiązaniem jest, by w przypadku chęci dokonania takiego zgłoszenia (dla udokumentowania tego faktu) przekazanie zebranej kwoty przedstawicielowi rodziny nastąpiło przelewem bankowym lub zostało potwierdzone dokumentem. Wskazanym jest także dokonanie takiego przekazania przez pracownika, a nie bezpośrednio przez pracodawcę by wykluczyć wszelkie wątpliwości co do roli pracodawcy w tej inicjatywie. Przydatne może także okazać się sporządzenie listy zawierającej kwoty poszczególnych darowizn (kwot uzyskanych ze sprzedaży cegiełek). Nie można wykluczyć, że w każdym indywidualnym przypadku interpretacja organów podatkowych może okazać się różna. Niemniej jednak istnieją argumenty przemawiające za zastosowaniem opisanej powyżej interpretacji.