Pytanie:
Czy pracownik, który wykonuje pracę przy użyciu monitora ekranowego w charakterze stałym oraz powyżej 4 godzin na zmianę musi mieć stwierdzoną wadę wzroku, aby móc ubiegać się o dofinansowanie do okularów?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 8 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973):
„1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.”
Zatem zgodnie z powyższym przepisem, obowiązek zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok ciąży na pracodawcy w przypadku przedstawienia przez pracownika zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego potrzebę stosowania okularów korygujących wzrok ze względu na pracę przy monitorze ekranowym. Zgodnie zaś z par. 2 pkt. 4 cytowanego wyżej rozporządzenia przez pracownika należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę (w tym praktykanta i stażystę), użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Jeżeli zatem pracownik (osoba wykonująca pracę przynajmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy przy wykorzystaniu monitora ekranowego) przedstawi zaświadczenie lekarskie stwierdzające potrzebę stosowania okularów korygujących wzrok ze względu na wykonywanie pracy przy monitorze ekranowym, to wówczas będzie on uprawniony do złożenia wniosku o dofinansowanie zakupu takich okularów.