Pytanie:
Pracownik w latach 01.09.2011 do 13.06.2014 uczył się w szkole zawodowej, na co pracodawca posiada potwierdzenie świadectwa szkolnego.
W latach 01.09.2011 do 31.08.2014 pracował jako spawacz, co potwierdza świadectwo pracy. W dniu 29.04.2016 ukończył liceum ogólnokształcące dla dorosłych, co potwierdza posiadane przez pracodawcę świadectwo szkolne. Ile lat stażu tego pracownika pracodawca powinien zaliczyć do urlopu za te okresy nauki i pracy?
Odpowiedź:
Poruszoną kwestię reguluje art. 155 KP, który stanowi:
„§ 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
2) średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
4) średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
5) szkoły policealnej – 6 lat,
6) szkoły wyższej – 8 lat.
Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.
§ 2. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.”
Okresy nauki nie podlegają w żadnym przypadku sumowaniu. Ukończenie szkoły wyższego stopnia automatycznie „konsumuje” okres nauki w szkole niższego stopnia i do stażu urlopowego zaliczamy tyle lat, ile przypisane do ukończenia szkoły wyższego stopnia. W przypadku, gdy w okresie pobierania nauki pracownik był zatrudniony, wliczamy mu albo okres zatrudnienia w okresie nauki, albo okres nauki, w zależności od tego, co jest dla niego korzystniejsze. Należy zwrócić również uwagę na fakt, iż o zaliczeniu okresu nauki do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego decyduje ukończenie szkoły określonego typu potwierdzone otrzymaniem świadectwa lub dyplomu. Nie ma znaczenia charakter szkoły (publiczna czy niepubliczna), tryb pobierania nauki (stacjonarny, niestacjonarny, wieczorowy itd.) oraz rzeczywisty okres pobierania nauki.
Wobec powyższego, w przedstawionym przypadku pracownikowi należy zaliczyć 4 lata stażu z tytułu ukończenia liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Jak wspomniano wyżej, dla liczenia okresów nie ma znaczenia rzeczywisty czas pobierania nauki, a uzyskanie dyplomu określonego typu szkoły – ukończenie liceum ogólnokształcącego zwiększa pracownikowi wymiar stażu liczonego do urlopu o 4 lata.