Pytanie:
Problem dotyczy Pani, która przebywa na urlopie macierzyńskim do 16 maja 2018 r. i od razu podpisała urlop rodzicielski od 17 maja 2018 r. .
Pojawia się pytanie czy żona, może oddać część urlopu mężowi z tym, że ona nie wraca do pracy ale razem są (żona i mąż) na urlopie rodzicielskim. Czy jest to dopuszczalne?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 1821a §3 Kodeksu pracy Rodzice mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego jednocześnie, przy czym łączny wymiar tego urlopu nie może przekroczyć 32 tygodni (34 tygodni, jeżeli przy jednym porodzie zostało urodzone więcej niż 1 dziecko). Obowiązuje także limit związany z dzieleniem urlopu: co do zasady żadna część urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni (wyjątki od tej zasady określa art. 1821c §4 Kodeksu pracy), co oznacza, że część urlopu „oddana” mężowi pracownicy musi wynosić co najmniej wspomniane 8 tygodni.
Urlop rodzicielski jest udzielany przez pracodawcę na pisemny wniosek pracownika (osobno matki i ojca), złożony co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.
Zgodnie z art. 1791 § 1 Kodeksu pracy Pracownica może, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 1821a § 1 (jak rozumiem z tą sytuacją mamy tu do czynienia). W przypadku złożenia takiego wniosku pracownica może dzielić się z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym – ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu, zgodnie z zasadami określonymi w art. 1821c § 2 i 4. Jeżeli pracownica, która wnioskowała o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze przypadający bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, chce dzielić się urlopem z ojcem dziecka, pisemny wniosek dotyczący:
1) rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę w całości albo w części i powrotu do pracy – składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy;
2) udzielenia urlopu rodzicielskiego ojcu dziecka w całości albo w części – składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego powinien zawierać informacje określone w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków z dnia 8 grudnia 2015 r. (Dz. U. Z 2015 r. poz. 2243 ze zm.), to jest:
- W przypadku wniosku na podstawie art. 1791§ 1:
- imię i nazwisko pracownicy;
- imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci), na które ma być udzielony urlop rodzicielski;
- wskazanie daty, od której ma być udzielony urlop rodzicielski.
- W pozostałych przypadkach:
- imię i nazwisko pracownika;
- imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci), na które ma być udzielony urlop rodzicielski;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop rodzicielski.
Do wniosku należy dołączyć:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;
- (jeżeli dotyczy) oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka przez okres wskazany we wniosku albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w okresie objętym wnioskiem lub kopię wniosku w sprawie rezygnacji z korzystania przez pracownicę z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części albo kopię wniosku w sprawie rezygnacji przez ubezpieczoną-matkę dziecka z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części.