Pytanie:
Pracodawca dysponuje oświadczeniem pracownika, w którym ten wyraża zgodę na dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia kwoty niesłusznie pobranego wynagrodzenia w określonych latach przez ściśle określony czas. Jednak po spłaceniu kilku rat pracownik rozwiązał stosunek pracy. Czy w takiej sytuacji na podstawie posiadanego oświadczenia pracodawca może dokonać potrącenia pozostałej należności jednorazowo?
Odpowiedź:
W przypadku braku zgody pracownika na podpisanie nowego oświadczenia, w którym pracownik wyrazi zgodę na potrącenie z wynagrodzenia (ostatniego przed rozwiązaniem umowy o pracę) całej pozostałej należności z tytułu niesłusznie pobranego wynagrodzenia, nie jest możliwe dokonanie takiego potrącenia na podstawie uprzednio złożonego przez pracownika oświadczenia. Pracownik wyraził bowiem jedynie zgodę na potrącenie konkretnych kwot w określonych ratach i w określonym czasie, zatem nie jest możliwa jednostronna zmiana treści tego oświadczenia dokonana przez pracodawcę. Pracownik musi mieć bowiem świadomość jaka kwota zostanie w danym okresie potrącona z należnego mu wynagrodzenia za pracę.
W zaistniałej sytuacji pracodawca może potrącić z ostatniego wynagrodzenia za pracę kwotę zgodną ze złożonym przez pracownika oświadczeniem, a pozostałą należność wyegzekwować kierując wezwanie do zapłaty.