Pytanie:
Czy pracodawca może udzielić dnia wolnego (2. maja ) w zamian za pracę w sobotę (27.kwietnia ). W zakładzie pracy ustalony jest 1-miesięczny okres rozliczeniowy.
Odpowiedź:
Dzień wolny od pracy i „wyrównująca” go sobota pracująca powinny równoważyć się w jednym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z art. 151 (3) KP, czas wolny od pracy w wymiarze 1:1 (dzień wolny w zamian za dzień przepracowany, w którym pracownik powinien korzystać z czasu wolnego) powinien być pracownikowi udzielony w uzgodnionym z nim terminie do końca okresu rozliczeniowego. Strony stosunku pracy do końca okresu rozliczeniowego powinny wspólnie ustalić, jaki dzień będzie innym dniem wolnym w zamian za pracę w dniu oznaczonym w harmonogramie jako dzień wolny od pracy. Termin udzielenia zastępczego dnia wolnego powinien wynikać z uzgodnienia między pracownikiem a pracodawcą.
W związku z powyższym pracodawca może udzielić pracownikowi dnia wolnego (2 maja), jednak odpracowanie tego dnia powinno odbyć się w jedną z sobót maja, a nie w sobotę 27 kwietnia. Świadczenie pracy w dniu 27 kwietnia spowodowałoby powstanie godzin nadliczbowych w przyjętym okresie rozliczeniowym.