Pytanie:
Chciałabym skonsultować możliwość zawarcia umowy na czas określony.
Z pracownikiem mieliśmy do tej pory zawarte umowy:
01.05.2013-31.12.2014 na czas określony
01.12.2015-31.12.2017 na czas określony
Czy kolejna umowa od 01.01.2018 r. może być jeszcze zawarta na czas określony na 8 miesięcy do limitu 33, czy musi być to już umowa na czas nieokreślony.
Odpowiedź:
W odpowiedzi na zadane pytanie w sprawie kwalifikacji kolejnej umowy o pracę jako umowy na czas określony lub nieokreślony trzeba przeanalizować przepisy przejściowe zawarte w ustawie z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa zmieniająca”). Druga ze wskazanych przez Panią umów jest bowiem umową trwającą w chwili wejścia w życie ustawy nowelizującej (która m.in. zmieniła brzmienie interesującego nas tutaj art. 25 z ind. 1 Kodeksu pracy). Ustawa ta weszła w życie w dniu 22 lutego 2016 r. (w czasie trwania tej umowy).
Zastosowanie znajdzie tutaj art. 14 ust. 4 ustawy zmieniającej, zgodnie z którym Do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednakże do okresu zatrudnienia, o którym mowa w tym przepisie, wlicza się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, a trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest uważana za pierwszą umowę w rozumieniu art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą albo za drugą umowę w rozumieniu tego przepisu, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w dotychczasowym brzmieniu.
Umowa zawarta na okres od 1 grudnia 2015 r. do 31 grudnia 2017 r. uważana jest zatem za pierwszą umowę w rozumieniu nowego art. 25 z ind. 1 Kodeksu pracy. Nie będziemy jej traktować jako drugiej umowy (i doliczać czasu pierwszej zawartej z pracownikiem umowy) ze względu na końcową treść zacytowanego powyżej przepisu. Przerwa między pierwszą a drugą umową (około roczna) wyklucza bowiem zakwalifikowanie tej drugiej umowy jako drugiej według przepisów poprzednio obowiązujących (wówczas okres przerwy przekraczający miesiąc powodował niestosowanie tych przepisów ograniczających zatrudnienie na czas określony).
Wobec powyższego, druga umowa jest w rzeczywistości pierwszą umową i możecie Państwo zawrzeć umowę na czas określony, uzupełniając brakujący okres do 33 miesięcy (o te 8 miesięcy).