Pytanie:
Kiedy należy wypłacić wynagrodzenie z umów cywilnoprawnych?
Odpowiedź:
Do umów cywilnoprawnych mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy.
W związku z tym, zgodnie z art. 744 KC dotyczącego umów zlecenie „W razie odpłatnego zlecenia wynagrodzenie należy się przyjmującemu dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych”. W przypadku umów o dzieło, zgodnie z art. 642 KC „§ 1. W braku odmiennej umowy przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła. § 2. Jeżeli dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych”.
Ponadto zgodnie z art. 8a ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. tekst jedn. z 2017 r. poz.847) „W przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc, wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej dokonuje się co najmniej raz w miesiącu” (zapis ten dotyczy umowy zlecenia oraz umowy oświadczenie usług). Wobec tego jeśli nie mieliście Państwo określonego w umowie terminu wypłaty wynagrodzenia, było ono należne po spełnieniu świadczenia, a więc po upływie okresu na jaki była zawarta umowa chyba, że była ona zawarta na czas dłuższy niż miesiąc – wówczas wynagrodzenie należało zapłacić raz w miesiącu.
Wobec tego, przyjmując że umowa została zawarta od 15 lutego do 15 marca – rozliczenie powinno nastąpić po wykonaniu zlecenia czyli po 15 marca. Natomiast w przypadku umowy zawartej od 12 maja do 25 czerwca, rozliczenie powinno nastąpić po miesiącu, czyli 12 czerwca.