Pytanie:
Czy w zakładzie pracy, w którym funkcjonują związki zawodowe wprowadzenie książki „wejść i wyjść” obliguje także przewodniczącego związków do dokonywania odpowiednich wpisów w takiej książce?
Odpowiedź:
Konieczność dokonywania wpisów w książce „wejść i wyjść” przez przewodniczącego związków zawodowych zależy od charakteru tego obowiązku. Możemy tutaj rozróżnić dwie sytuacje:
- Obowiązek dokonywania wpisów w książce „wejść i wyjść” będzie dotyczył wszystkich pracowników i będzie związany z ewidencjonowaniem ich czasu pracy – w tym przypadku należy mieć na uwadze, iż wprowadzenie tego obowiązku będzie wymagało wprowadzenia odpowiedniego zapisu w regulaminie pracy. Jeżeli przewodniczący związków zawodowych jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy ze względu na pełnioną funkcję, będzie mógł podnosić, iż obowiązek ten go nie dotyczy. Będzie natomiast zobowiązany do odnotowywania wejść i wyjść nie związanych z pełnieniem funkcji związkowej (wyjść prywatnych).
- Obowiązek dokonywania wpisu w księdze będzie dotyczył wszystkich osób wchodzących i wychodzących z zakładu pracy (kluczowe będzie tu precyzyjne sformułowanie treści takiego zapisu, który będzie obejmował także gości i inne osoby nie będące pracownikami zakładu). W tej sytuacji możliwe będzie wprowadzenie takiego obowiązku zarządzeniem pracodawcy podyktowanym organizacją porządku funkcjonowania całego zakładu, a nie porządku związanego z wykonywaniem pracy czy obowiązków pracowniczych. Wówczas wszystkie osoby (oczywiście również przewodniczący związków zawodowych) będą zobowiązane do potwierdzania swojego wejścia i wyjścia w tej książce.