Pytanie:
Wyobraźmy sobie sytuację, w której zatrudniamy pracownika (Polaka), który dotychczas świadczył pracę w innym państwie i w tym też państwie odprowadzane były jego składki na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo pracownik ten przedstawił zaświadczenie
z poprzedniego miejsca pracy z którego wynika, iż przekroczył kwotę rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Czy należy w tej sytuacji stosować przepis art. 19 par. 5 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym płatnik składek jest zobowiązany zaprzestać obliczać i przekazywać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po przekroczeniu przez ubezpieczonego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek?
Odpowiedź:
Odpowiadając na tak przedstawiony problem należy wskazać, iż ze względu na brak wpływu środków do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych nie jest możliwe przyjęcie,
iż w opisanym przypadku nastąpiło przekroczenie przez ubezpieczonego kwoty rocznej wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, które zobowiązuje płatnika składek do zaprzestania obliczania i przekazywania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Wobec powyższego, w tym przypadku począwszy od miesiąca będącego pierwszym miesiącem pracy w naszej firmie należy temu pracownikowi potrącać składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a kwota roczna składek, po przekroczeniu której zaprzestaje się obliczania i przekazywania składek na te ubezpieczenia biegnie na nowo.