Pytanie:
Jak długo pracownica może korzystać z przerwy na karmienie dziecka piersią?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 187 Kodeksu pracy:
„1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.”
Przepisy nie określają wieku dziecka, do którego pracownica może korzystać z przerwy na karmienie. W razie uzasadnionych wątpliwości, czy pracownica faktycznie karmi dziecko, pracodawca ma prawo żądać aktualnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią. Co więcej, nie ma także wytycznych jakiej specjalności lekarz powinien wydać takie zaświadczenie. Pracodawca powinien zatem zaakceptować każde zaświadczenie lekarskie. Należy także pamiętać, że pozbawienie pracownicy możliwości korzystania z przerwy na karmienie dziecka piersią stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny.