Pytanie:
Czy przewodniczący funkcjonujących w zakładzie pracy związków zawodowych w trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy ma prawo wraz ze społecznym inspektorem pracy oraz inspektorem PIP pod nieobecność pracodawcy kontrolować teren zakładu pracy?
Odpowiedź:
W czasie kontroli inspektor PIP ma szereg kompetencji.
Zgodnie z art. art. 26 ust. 4. Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o państwowej inspekcji pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz.623 z późn. zm.) – (dalej jako „Ustawa”):
„Inspektor pracy jest upoważniony do swobodnego poruszania się po terenie podmiotu kontrolowanego bez obowiązku uzyskiwania przepustki oraz jest zwolniony od rewizji osobistej, także w przypadku, jeżeli przewiduje ją wewnętrzny regulamin podmiotu kontrolowanego.”
Ponadto art. 29 Ustawy zobowiązuje inspektora pracy do współpracy z przedstawicielami załogi w toku wykonywania czynności kontrolnych. Inspektor pracy ma obowiązek współdziałać ze związkami zawodowymi, organami samorządu załogi, radami pracowników i społeczną inspekcją pracy. Inspektor pracy może także zaprosić do udziału w czynnościach kontrolnych i wspólnego przeglądu warunków pracy społecznego inspektora pracy. Oczywiście podczas wykonywania tych czynności inspektor obowiązany jest do przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz przepisów o ochronie informacji niejawnych.
Powyżej przywołano tylko niektóre spośród kompetencji inspektora związane z przeprowadzaną kontrolą, ale w sposób ścisły związane z zadanym pytaniem. Podczas kontroli na pracodawcy ciąży obowiązek współdziałania z inspektorem w zakresie zapewnienia niezbędnych warunków i środków służących przeprowadzeniu kontroli. Niestety inspektor nie ma obowiązku dokonywać wszelkich czynności kontrolnych przy obecności pracodawcy.