Pytanie:
Czy doprowadzenie przez kierownika do zapoznania się przez osoby nieuprawnione z dokumentami zawierającymi wysokość wynagrodzenia pracownika może stanowić podstawę do nałożenia kary porządkowej?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 108 par.1 Kodeksu pracy pracodawca ma możliwość nakładania na pracownika kar upomnienia i nagany m.in. za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji
i porządku w procesie pracy. Organizacja i porządek w procesie pracy kształtuje reguły organizacyjne, które zapewniają ład w zakładzie pracy, nakierowane na poprawny tok czynności. Z kolei w pojęciu ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy mieści się także nieprzestrzeganie postanowień zawartych w regulaminie pracy.
Jeśli zatem w regulaminie pracy zostało określone, że np. dane osobowe oraz wynagrodzenie pracowników stanową tajemnicę przedsiębiorstwa a dodatkowo, że naruszenie tajemnicy służbowej lub tajemnicy przedsiębiorstwa albo dopuszczenie się niedbalstwa w ochronie tych tajemnic, stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych możliwe będzie nałożenie kary porządkowej na pracownika, który poprzez wręczenie angażu niepowołanej osobie umożliwił ujawnienie danych osobowych oraz wysokości wynagrodzenia innego pracownika.
Oczywiście trzeba w tym przypadku liczyć się z możliwością wniesienia przez ukaranego pracownika sprzeciwu.