Pytanie:
Pracownik w okresie wypowiedzenia podejmuje decyzję o powrocie do pracy. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika? Czy może ponownie zatrudnić pracownika, ale na okres próbny?
Odpowiedź:
Analizując przedstawioną sytuację w pierwszej kolejności należy wskazać, iż ze względu na złożenie przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę, jego stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu wraz z upływem okresu wypowiedzenia. Pracodawca nie ma zatem obowiązku przychylać się do dokonanej przez pracownika zmiany decyzji w zakresie powrotu do pracy i wycofania złożonego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli jednak pracodawca wyrazi wolę ponownego zatrudnienia tego pracownika już po ustaniu stosunku pracy to w odniesieniu do możliwości zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny, pragnę zwrócić uwagę na treść art. 25 par. 3 Kodeksu pracy, zgodnie z którym:
„Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:
- jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
- po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym, przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.”
Zatem ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny po ustaniu stosunku pracy będzie możliwe jedynie w przypadku powierzenia mu wykonywania innego rodzaju pracy. Jeśli natomiast rozwiązanie to z jakiegoś powodu nie jest możliwe, wówczas pozostaje zatrudnienie pracownika na podstawie umowy na czas określony np. jednego miesiąca. Biorąc pod uwagę stosunkowo krótki okres wypowiedzenia (w przypadku jednego miesiąca są to 2 tygodnie) oraz możliwość rozwiązania umowy bez podawania przyczyny lub też po prostu brak jej kontynuacji po upływie miesiąca, rozwiązanie to stwarza możliwość sprawdzenia kompetencji pracownika bez konieczności zawierania umowy na okres próbny.