Stan faktyczny:
Pracownica jest na zwolnieniu lekarskim – 182-gi dzień nieobecności z powodu choroby kończy się 31.05.2020. W dniu 10.06.2020 pracownica ma zgłosić się do ZUS, gdzie komisja lekarska orzeknie o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Czy można zwolnić pracownicę bez oczekiwania na decyzję komisji ZUS? Jeśli tak, to czy przysługuje jej okres wypowiedzenia, czy można rozwiązać umowę na podstawie art. 53 KP?
Jeżeli okres zasiłkowy się już zakończył, a pracownik nie otrzymał świadczenia rehabilitacyjnego, to należy uznać, że nie korzysta on już z ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca może więc wówczas wręczyć mu oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu jego długotrwałej nieobecności w pracy wynikającej z choroby. Prawo do rozwiązania umowy powstaje bowiem z momentem upływu wskazanych w art. 53 ust. 1 lit. b okresów ochronnych.
Jednak rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 KP, w przypadku gdy pracownik wystąpił do ZUS o przyznanie mu świadczenia rehabilitacyjnego, ale go jeszcze nie otrzymał, jest bardzo ryzykowne. W razie bowiem korzystnej dla pracownika decyzji ZUS i uzyskania przez niego tego świadczenia rozwiązanie umowy o pracę zostanie uznane przez sąd pracy za wadliwe, ponieważ pracownik będzie nadal w okresie ochronnym. W takich przypadkach zaleca się wiec aby pracodawca poczekał na rozstrzygnięcie wniosku pracownika odnośnie świadczenia rehabilitacyjnego, a następnie podjął decyzję o ewentualnym zakończeniu współpracy z pracownikiem.
Czy można zwolnić pracownicę jeśli dostanie ona decyzję o świadczeniu rehabilitacyjnym? W jakim trybie możemy ją zwolnić?
Jeżeli pracownica otrzyma pozytywną decyzję ZUS (zostanie jej przyznany zasiłek rehabilitacyjny) to wynikający z art. 53 par. 1 pkt. 1 lit. b okres ochronny ulegnie przedłużeniu o pierwsze 3 miesiące pobierania przez pracownicę świadczenia rehabilitacyjnego. Po upływie tego czasu będzie możliwe rozwiązanie umowy o pracę w trybie tego artykułu (bez wypowiedzenia).
Stan faktyczny:
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w dniu 19 listopada 2019 r., od 20 grudnia 2019 r. do chwili obecnej przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy możliwe jest rozwiązanie z tym pracownikiem umowy o pracę na podstawie art. 53 par. 1 ust. 1 lit. a KP?
Biorąc pod uwagę okres trwania umowy przed wystąpieniem niezdolności do pracy, w tym przypadku możliwe jest zastosowanie art. 53 par. 1 lit. a Kodeksu pracy.
W świetle orzecznictwa do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż 6 miesięcy, od którego art. 53 § 1 pkt 1 lit. a KP uzależnia możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż 3 miesiące, nie dolicza się okresu tej niezdolności (wyr. SN z 21.7.1999 r., I PKN 161/99). Zakres czasowy ochrony jest zatem uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, który miał miejsce przed wystąpieniem niezdolności do pracy.
W analizowanym przypadku, pracownik przed wystąpieniem choroby był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy zatem możliwe jest zastosowanie art. 53 par. 1 pkt. 1 lit. a.