Pytanie:
Zgłosił się do nas 17-latek chcący pracować w naszym zakładzie w okresie wakacji. Czy możemy go zatrudnić?
Odpowiedź:
Mogą Państwo zatrudnić kandydata do pracy w wieku 17 lat na okres wakacji, jednak należy tu pamiętać o kilku ważnych kwestiach zawartych w dziale IX Kodeksu pracy:
Zgodnie z art.200(1) K. p. Młodociany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę (zarówno na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony) przy wykonywaniu lekkich prac (określonych w wykazie u pracodawcy). Na pracodawcy ciąży obowiązek zapoznania takiego pracownika z wykazem prac lekkich. Umowa o pracę przy wykonywaniu lekkich prac powinna być poprzedzona stosownym zaświadczeniem lekarskim, stwierdzającym, iż dana praca nie zagraża: życiu, zdrowiu lub rozwojowi psychofizycznemu danego młodocianego.
Ponadto zgodnie z art. 200 (2) par. 3 wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Z kolei art. 203 stanowi, iż:
„ § 1. Młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.
- 11. Pora nocna dla młodocianego przypada pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00. W przypadkach określonych w art. 191 § 5 pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20:00 a 6:00.
- 2. Przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin.
- 3. Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.”
Należy także pamiętać, że młodociany podlega wstępnym i okresowym badaniom lekarskim. Młodocianego nie można zatrudniać przy wykonywaniu prac wzbronionych, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac z dnia 24 sierpnia 2004 (Dz. U. tekst jedn. z 2016 r., poz. 1509)
Możliwe jest także zatrudnienie młodocianego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Powinni Państwo w tym przypadku zadbać o zgodę przedstawiciela ustawowego małoletniego, ale późniejsze wyrażenie tej zgody nie stanowi przeszkody do zawarcia takiej umowy.